Děkujeme za pochopení.
Ano, žádanka je vhodná. Nicméně i bez ní Vás vyšetříme.
Není. V první návštěvě se zhotovuje obrazová dokumentace (fotografie, RTG snímky, intraorální skeny).
Ošetřující stomatolog mě poslal na ortodontické vyšetření, ale já nevnímám, že by byly moje zuby „křivé“. Je potřeba léčbu i tak podstupovat?
Není to potřeba. Je ale vhodné projít vyšetřením, aby bylo možné Vám ukázat a vysvětlit, co je špatně, co se s „křivými“ zuby dá dělat a jak se může neléčený stav dále měnit.
Ano, můžete.
To je značně individuální. Průměrná léčba se pohybuje okolo 2 let. Nicméně existuje spousta faktorů, které dobu léčby pozitivně i negativně ovlivňují.
I toto je značně individuální záležitost. Pří léčbě používáme síly působící na zuby (tlak nebo tah). To znamená, že projevem může být bolestivost, která ale po několika dnech ustoupí (průměrně 3-4 dny). Každý je ale jinak citlivý a někomu se může zdát, že aparát netlačí, někdo naopak vnímá přítomnost aparátu intenzivněji. Léky proti bolesti ale nejsou v naprosté většině případů potřeba.
To záleží na mnoha faktorech. Dokonce se většinou musí rovnat zuby nahoře i dole, aby byl výsledek správný a vydržel.
Věk je jedním z mnoha faktorů ovlivňující léčbu. Ale rozhodně ne ten největší. U mladších pacientů může být léčba rychlejší, ale neplatí to vždy. I senioři si nechávají rovnat zuby. A jde to.
Ano. Zuby nejsou v čelistech ukotveny na pevno, jsou zavěšeny na vazech, které věkem slábnou a zub tak může podléhat například žvýkacím tlakům a měnit svoji polohu. Vzniká tak nová ortodontická vada. Pokud se však zuby srovnají a udržují ve stabilní pozici, snižuje se pravděpodobnost dalšího křivení. Tendence k opětovnému křivení je však výrazně individuální.
Ano, na věku pacienta nezávisí druh použitého rovnátka. V naprosté většině se pevná rovnátka lepí na stálé zuby a ty jsou v ústech přítomny od 6-8 roku věku. Proto i sedmiletý pacient může mít pevná rovnátka. Naopak i dospělý pacient může mít aparáty snímací.
Ne. Nalepení, přítomnost a sundání rovnátek neničí zuby. Zuby ničí během léčby nedostatečná dentální hygiena pacienta. Projeví se to odvápněním skloviny a zánětem dásní. Proto je dobrá úroveň ústní hygieny nutností.
Nemusíte, zvýšená viklavost pohybujících se zubů v aparátu je normální – fyziologická. Pokud však budete mít jakékoliv pochyby, zeptejte se lékaře.
Ano i ne. Některé vady se dají řešit více typy aparátů, některé účinně jen jedním. Pokud je to možné, na výběr určitě budete mít. Každý typ aparátu má svoje výhody a nevýhody.
Nemusíte. Je na Vás, kdy a jak se rozhodnete.
Naopak. Budeme rádi, pokud se kdykoliv a na cokoliv k rovnátkům zeptáte, a to i na jednu otázku vícekrát. Plánování a průběh léčby je někdy komplikovaný proces a laik se v tomto může lehce ztratit. Léčbou Vás provedeme krok za krokem.